Filmowe Teledyski

Film, który stał się teledyskiem: Mężczyźni wolą blondynki

Mężczyźni wolą blondynki, Gentlemen Prefer Blondes, Howard Hawks, Marilyn Monroe, Jane Russell, Charles Coburn, to nie o tym, to nie o tym blog, musical, komedia

Nie wiem, czy mężczyźni wolą blondynki. Mam jednak mocne przekonanie, że blondynki – wbrew plotkom rozpuszczanym przez brunetki i rude – lubią się nawzajem. Dowodem jest hołd, który Madonna złożyła Marilyn Monroe.

Dorothy (Jane Russell) i Lorelei (Marilyn Monroe) to artystki sceniczne i najlepsze przyjaciółki. Pierwsza jest poszukiwaczką wrażeń, niestroniącą od męskiego towarzystwa. Druga od chwilowych podniet i komplementów woli solidne dowody uznania: diamenty. Gdyby tylko mężczyźni byli tak twardzi, jak szlachetne kamienie, którymi obsypują kobiety!

Mężczyźni wolą blondynki, Gentlemen Prefer Blondes, Howard Hawks, Marilyn Monroe, Jane Russell, Charles Coburn, to nie o tym, to nie o tym blog, musical, komedia

By wzbudzić zazdrość i zahartować charakter narzeczonego, Lorelei namawia przyjaciółkę na rejs do Paryża. Dziewczyny wplączą się w niejedną aferę i balansując na krawędzi skandalu, a w końcu przekraczając ją w wielkim stylu, dowiedzą się, że diamenty są najlepszymi (i często jedynymi) przyjaciółmi kobiety.

Wiele dialogów i gagów broni się mimo upływu lat, ale nie da się ukryć, że film Mężczyźni wolą blondynki mocno się zestarzał. Bogaty staruch, który przy każdej okazji obłapia głupiutką blondynkę, dziś kojarzy się bardziej z przemocą seksualną niż zabawnymi końskimi zalotami. Podobnie scena, w której dziewczyny upijają mężczyznę, rozbierają go i okradają, śmieszy jakby mniej niż (zapewne) kiedyś. I to mimo tego, że role zostały odwrócone, a gość zasłużył na jakąś karę. Również morał, który mówi, że kobiety nie muszą być zdane na łaskę mężczyzn – mogą ich kochać za wielkie serce oraz wielkie portfele i w ten sposób zadbać o siebie – nie wybrzmiewa tak feministycznie jak mógł sześćdziesiąt pięć lat temu.

Nic w tym dziwnego – czas robi swoje. Myślę jednak, że Mężczyźni wolą blondynki jeszcze długo nie zostanie zapomniany. W głównej roli wystąpiła przecież Marilyn Monroe, a filmowy numer Diamonds Are a Girl’s Best Friend zyskał ponadczasową popularność. Dowcipny tekst, wpadająca w ucho melodia, efektowna choreografia i przede wszystkim ponadczasowy urok Marilyn w magentowej sukni sprawiły, że ta scena trafiła do kanonu popkultury. Nawet jeśli ktoś nie widział Mężczyźni wolą blondynki, powinien znać tę melodię i kojarzyć świetnie skomponowane kadry.

Dekady mijały, nadeszły lata osiemdziesiąte i nowe gwiazdy zajęły miejsce dawnych. Madonna wydała właśnie album Like a Virgin, ale singiel Material Girl wciąż potrzebował odpowiedniego teledysku. Wytwórnia sięgnęła po chyba najbardziej pasujący do tekstu piosenki motyw – Marylin Monroe i jej najlepszych przyjaciół.

W Material Girl Madonna występuje w różowej sukni, blond włosach i w otoczeniu eleganckich tancerzy. Szlachetne kamienie są na pierwszym planie, urok i energia piosenkarki współgrają z muzyką, a mężczyźni chcą żyć i umierać w imię miłości. Wszystko jest właściwie tak, jak trzydzieści lat wcześniej w Mężczyźni wolą blondynki. W teledysku dołożono wątek reżysera, który próbuje zdobyć serce gwiazdy, ale główny zestaw odniesień jest jasny dla każdego. Oto twórcze przetworzenie i hołd, na który zasługuje każdy klasyk.

Stare filmy trafiają do kanonu popkultury z różnych powodów. Marilyn Monroe w obsadzie to pewnie jeden z najważniejszych, ale Madonna w gronie oddanych fanów na pewno nie szkodzi. Ciekawe, na ile jej teledysk przyczynił się do utrwalenia wizerunku Marylin Monroe, a na ile materiał źródłowy zadecydował o sukcesie klipu. Dziś te rozważania pewnie nie mają wielkiego sensu. W końcu liczy się tylko to, że w popkulturze nic nie ginie, o ile znajdują się ludzie skłonni czerpać wciąż na nowo ze stworzonych dawniej dzieł i motywów.

Mężczyźni wolą blondynki, Gentlemen Prefer Blondes, Howard Hawks, Marilyn Monroe, Jane Russell, Charles Coburn, to nie o tym, to nie o tym blog, musical, komedia, Madonna

Adam Zyskowski

Lubisz ten tekst? Skomentuj i podaj dalej 🙂

4 comments

  1. Zielona Małpa 30 kwietnia, 2018 at 10:34 Odpowiedz

    Stare filmy często zdążą się zestarzeć na przestrzeni lat. Mimo to lubię do nich wracać. A Mężczyźni wolą blondynki jest na mojej liście klasyków do obejrzenia od kilku dobrych lat. Pora w końcu go obejrzeć 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *