Blog

Lady Bird kocha i nienawidzi

Lady Bird, Greta Gerwig, Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Lucas Hedges, Timothée Chalamet, Beanie Feldstein, Lois Smith, Oscary, To Nie o Tym, tonieotym

Lady Bird opowiada o dorastaniu, marzeniach i bardzo, bardzo głupich nastolatkach. To jednak przede wszystkim film o miłości. Jedynej, która trwa przez całe życie.

Christine „Lady Bird” McPherson (Saoirse Ronan) marzy o ekscytujących przygodach, artystycznych uniesieniach i romantycznej miłości. Jest pewna, że lepsze życie już na nią czeka – wystarczy wyfrunąć z gniazda. Studia w innym mieście, najlepiej w innym stanie, to dobry początek. Tymczasem mieszka „po drugiej stronie torów” – w gorszej części Sacramento. Jej rodzice od dawna próbują wiązać koniec z końcem, o wyszukanych rozrywkach i drogich ciuchach nie ma więc mowy. W katolickim liceum też jest dość przygnębiająco. Jedyną prawdziwą przyjaciółką Christine jest Julie. Obie dziewczyny chodzą na zajęcia kółka teatralnego i obie nie mogą liczyć na przyjęcie do grona fajnych dzieciaków. Zbieg okoliczności?

Christine nienawidzi tego, kim jest i gdzie musi żyć. Ucieka w marzenia, okłamuje znajomych, idealizuje daleki świat, a nawet prosi, by ojciec nie odwoził jej pod bramę szkoły starym samochodem. Przecież nie potrzebuje docinków, że jest biedna – i tak ma pod górkę w każdej sprawie. Żeby odciąć się od życia, którego nie znosi, wymyśla sobie nawet alternatywne imię: Lady Bird. I jeszcze jej matka… Matka jest najgorsza.

Fuck you, mom

Marion McPherson (Laurie Metcalf) cały czas daje córce do zrozumienia, że powinna obniżyć swoje oczekiwania. Ironiczne uwagi, pretensje wypowiadane w gniewie czy nawet codzienny wygląd – wszystko w tej kobiecie zdaje się mówić, że marzenia są dla naiwnych. Twardo stąpająca po ziemi i rozczarowana życiem Marion jest przeciwieństwem swojej córki.

Można odnieść wrażenie, że Lady Bird nienawidzi swojej matki, a Marion jest (najdelikatniej mówiąc) wiecznie rozczarowana córką. Czy potrzeba lepszego dowodu niż scena, w której dziewczyna woli wyskoczyć z jadącego samochodu (i w efekcie złamać rękę) niż wysłuchiwać kolejnej tyrady w wykonaniu matki? Jednak z drugiej strony obie chwilę wcześniej słuchają w ciszy nagrania Gron gniewu i są nim równie poruszone. Albo gdy są razem na zakupach, złośliwości kończą się natychmiast w momencie znalezienia sukienki, w której obie się zakochują.

Lady Bird, Greta Gerwig, Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Lucas Hedges, Timothée Chalamet, Beanie Feldstein, Lois Smith, Oscary, To Nie o Tym, tonieotym

Ich relacja to rollercoaster pozytywnych i negatywnych emocji, gdzie nowa kłótnia zawsze wisi w powietrzu, ale i zgoda jest tylko kwestią czasu. Różnica zdań w niemal każdej sprawie prowokuje konflikty, ale wzajemna troska pomaga zapomnieć o złych momentach. To absolutna klasyka dorastania, do której każdy może wrócić pamięcią. Jednak jak zrozumieć złożoność tej więzi? W Lady Bird odpowiedź podana jest wprost:

Don’t you think maybe they are the same thing? Love and attention?

Uczucie zaczyna się, gdy uznajemy kogoś za wyjątkowego na tyle, by poświęcać mu uwagę, i kończy się, gdy przenosimy uwagę na kogoś innego. To podstawowy składnik każdej więzi – również łączącej dziecko i rodzica.

Lady Bird w klatce

Christine i Marion żyją pod jednym dachem, spędzają razem czas i mimo różnicy zdań oraz charakterów okazują sobie troskę i zaufanie. Choć mogą być wyczerpane swoim towarzystwem, zawsze w jakimś sensie są obok siebie – jeśli nie fizycznie, to myśląc o sobie. Widzowie mogą być pewni, że kochają się szczerze i na zabój, bo poświęcają sobie pełną uwagę. Nieważne, czy się kłócą, czy godzą – robią to ze stuprocentowym zaangażowaniem.

Właśnie dlatego Marion jest przeciwna wyjazdowi córki. Na przeszkodzie nie stoją pieniądze, ale jej własne egoistyczne pragnienie, by wszystko zostało tak, jak jest. Kobieta boi się, że gdy znikną wszystkie codzienne sytuacje, w których uczestniczyła z córką, osłabnie ich więź. Czy w dalekim świecie Christine o niej nie zapomni? Może zupełnie przestanie ją kochać? Przecież z tymi pogubionymi nastolatkami nigdy nie wiadomo.

Lady Bird, Greta Gerwig, Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Lucas Hedges, Timothée Chalamet, Beanie Feldstein, Lois Smith, Oscary, To Nie o Tym, tonieotym

Marion od początku ma znacznie lepsze rozumienie ich relacji. Dlatego gdy zapragnie ukarać Christine naprawdę dotkliwie, zacznie ją ignorować. Nie ma bowiem lepszego sposobu na zranienie dziecka niż udawanie braku miłości, celowe wycofanie swojej uwagi i troski. Gdy znikają te najbardziej podstawowe elementy, można mieć wrażenie, że znika jakiekolwiek uczucie.

Wyfrunąć z gniazda

Rodzice nie mają łatwo ze swoimi naiwnymi, rozedrganymi emocjonalnie dziećmi. Z drugiej strony każdy nastolatek, szukając swojego miejsca w świecie, może czuć się osaczony, zagubiony i nierozumiany przez rodzica. W Lady Bird Greta Gerwig pięknie pokazuje miłość matki i córki. Miłość, która – jak każde uczucie – musi dojrzeć i zmienić się, by przetrwać.

Adam Zyskowski

Lubisz ten tekst? Skomentuj i podaj dalej 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *