Filmowy Zestaw

Święta, święta… Trochę inne filmy na święta

Święta to katastrofa, gdy kolejny raz jest się skazanym na oglądanie Kevina. Dlatego przygotowałem kilka świątecznych alternatyw. Nie wszystkie spodobają się babci Eugenii… ale ona też wszystkich nie dowidzi.

Święta, święci… Święci z Bostonu (1999)

Święci z Bostonu, The Boondock Saints, Willem Dafoe, Sean Patrick Flanery, Norman Reedus, Billy Connolly

Pewnego dnia bracia MacManus zabijają w samoobronie dwóch członków rosyjskiej mafii. Zaskoczeni własną skutecznością i przekonani o tym, że bóg wybrał ich do roli aniołów śmierci, wypowiadają przestępcom otwartą wojnę.

Kuzyn Filip będzie zachwycony efektowną przemocą i mocnym humorem, które sprawiły, że to arcydzieło kina akcji praktycznie ominęło kina i trafiło od razu na DVD. Dziadek Stefan pewnie doceni sprawnie wpleciony wątek religijny, a ciotka Mariola – która wciąż ogląda The Walking Dead – będzie wzdychać do młodego Normana Reedusa i zazdrościć obcasów Willemowi Dafoe.

Święta, świętego… Zabicie świętego jelenia (2017)

Zabicie świętego jelenia, The Killing of a Sacred Deer, Yorgos Lanthimos, Colin Farrell, Nicole Kidman, Barry Keoghan, Raffey Cassidy

Steven (Colin Farrell) to poważany kardiolog, który przyjaźni się z młodym chłopakiem. Pewnego dnia nastolatek diametralnie zmienia swoje zachowanie, a rodzinie Stevena zaczyna grozić wielkie niebezpieczeństwo. Niczym w greckiej tragedii, sprawiedliwość może okazać się ważniejsza od happy endu.

Święta są takie cukierkowe i radosne. Czemu dla odmiany nie poczuć się źle? Zabicie świętego jelenia wprowadzi Was w jak najgorszy nastrój. Dzięki temu, wiecie, będziecie mogli w pełni docenić te dobre momenty w życiu. No i jeśli macie jakiś zadawniony żal do rodziców, zabierzcie ich do kina. Oni może załapią aluzję, a Wy może zobaczycie, że nie macie tak źle.

Święta, święty… Monty Python i Święty Graal (1975)

Monty Python i Święty Graal, Monty Python and the Holy Grail, Monty Python, Król Artur, John Cleese, Graham Chapman, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin

Król Artur i jego wierny giermek Patsy przemierzają Brytanię w poszukiwaniu śmiałków, którzy zostaną Rycerzami Okrągłego Stołu. Drużyna wojowników ma wyruszyć na poszukiwanie Graala, bo to lepsze niż siedzenie w Camelocie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Bóg tak chciał.

Klasyk ze stajni Monty Pythona to gwarancja dobrego humoru – jeden z lepszych prezentów, jakie można sobie zrobić na święta. Może wujo Heniek nie załapie wszystkich żartów, ale ten fragment z królikiem rusza każdego za każdym razem.

Święta, Kevin sam w domu… Musimy porozmawiać o Kevinie (2011)

Musimy porozmawiać o Kevinie, Tilda Swinton, Ezra Miller, John C. Reilly, We Must Talk About Kevin, Lynne Ramsay

Każda matka kocha swoje dziecko. Jednak dla matki Kevina (Tilda Swinton) to szczególnie trudne. Chłopak od małego sprawia problemy, a z wiekiem jest coraz gorzej. Kolejne wyskoki coraz mocniej odbijają się na życiu rodziny. Tragedia wisi w powietrzu.

Mały Antoś chce dostać łuk od Mikołaja? Może siostra Karolina powinna zobaczyć ten film? Najlepiej zanim jakieś zaostrzone prezenty wylądują pod choinką.

Święta, kolęda… Cicha noc (2017)

Cicha noc, Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Piotr Domalewski, wigilia, święta

Adam (Dawid Ogrodnik) przyjeżdża do Polski na święta. Wynajmuje limuzynę za euro i rusza w drogę do rodzinnej wsi. Niedługo zostanie ojcem. Znalazł też sposób, by pomóc swojej zubożałej rodzinie. Powinni przyjąć go jak bohatera. Jednak to wszystko nie będzie proste, bo z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. A przy tej konkretnej można bardzo szybko wyjść z siebie.

To jedyny typowo świąteczny film w zestawieniu, ale nie liczcie na wesołe christmasy, dzwoneczki sań i pogodny nastrój. Cicha noc to film, w którym członkowie wielu polskich rodzin mogą przejrzeć się jak w lustrze.

Może lepiej nie denerwować dziadka?

Oto trochę inne filmy na najbliższy czas. Niektóre są rozrywką dla całej rodziny, inne coś ważnego o tej rodzinie mówią. Które wybierzecie? Wesołych świąt i udanych seansów!

Adam Zyskowski

Lubisz ten tekst? Skomentuj i podaj dalej 🙂

7 comments

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *