Filmowy Zestaw

Filmy na nowy rok szkolny – część pierwsza

Z okresu nauki szkolnej najlepiej wspominam te dni, gdy mogłem zostać w domu. Myślę, że większość tak ma. Dlatego przygotowałem krótką listę filmów, które sprawią, że powrót do szkoły będzie łatwiejszy… Albo i nie.

Wredne dziewczyny (Mean Girls, reż. Mark Waters, 2004)

Mean Girls, Wredne dziewczyny, Mark Waters, Lindsay Lohan, szkoła, Tina Fey, Lindsay Lohan, Rachel McAdams

© Paramount Pictures

Szkoła szczerości

Hej, pamiętacie czasy, gdy Lindsay Lohan można było oglądać w filmach, a nie na portalach plotkarskich? W Mean Girls gra Cady Heron, która przeprowadza się z Afryki do Stanów i musi szybko wpasować się w realia zwykłego szkolnego życia. Nie wszystko jest jednak obce – korytarze ogólniaka przypominają dżunglę, a uczniowie dzikie zwierzęta. Chcąc dopiec wrednym dziewczynom, które rządzą tym strasznym miejscem, postanawia udawać jedną z nich i zniszczyć układ od środka. Nie wie jednak, jak kusząca potrafi być ciemna strona mocy.

Wredne dziewczyny to kultowe dziełko, sporo humoru i tyle szkoły, ile da się zmieścić w jednym filmie. To też dobra okazja, żeby zobaczyć Rachel McAdams w nietypowej (z dzisiejszej perspektywy) roli.

Juno (reż. Jason Reitman, 2007)

Juno, Ellen Page, szkoła, Michael Cera

© Fox Searchlight

Szkoła dorastania

Czasem efektem edukacji szkolnej jest zdobycie dyplomu, a czasem nieplanowana ciąża. Zgadnijcie, z czym musi zmierzyć się Juno. Jej chłopak dziwnie się ubiera, rodzinie daleko do ideału, ona jest szkolnym dziwolągiem, dziecko chyba będzie potrzebować nowej mamy… Łatwo nie jest, a to dopiero początek problemów.

Juno to must-see każdego hipstera. Urocze postaci, błyskotliwe dialogi i telefony-hamburgery sprawiają, że dowolny outsider poczuje się podczas seansu jak we własnym życiu. To jednak przede wszystkim ciepła opowieść o miłości, przyjaźni i dorastaniu.

Wolny dzień Ferrisa Buellera (Ferris Bueller’s Day Off, reż. John Hughes, 1986)

Wolny dzień pana Ferrisa Buellera, Ferris Bueller's Day Off, John Hughes, Matthew Broderick, Ferris Bueller, Jeffrey Jones, Mia Sara, Jennifer Grey

© Paramount Pictures

Szkoła empatii

Ferris Bueller ma wszystko, o czym może marzyć nastolatek… No, może poza wolnym czasem, ale i na to jest rada. Chłopak symuluje chorobę i zamiast do szkoły, rusza na poszukiwanie przygód wraz z dziewczyną i najlepszym przyjacielem. Tymczasem ich tropem podąża sfrustrowany pedagog Rooney, który dobrze wie, że Ferris coś kręci. Musi tylko zdobyć dowody albo przyłapać chłopaka na gorącym uczynku.

Wolny dzień Ferrisa Buellera to film, który przywraca wiarę w sens szkolnej edukacji. Szkoła, do której chodzi główny bohater (choć akurat wagaruje), to wspaniałe miejsce, w którym uczniowie są aktywni, empatyczni i przyjaźnie nastawieni do siebie. Oczywiście dopóki nauczyciele nie postanowią wszystkiego popsuć nudnymi wywodami i śmiesznymi próbami przywrócenia porządku.

Rushmore (reż. Wes Anderson, 1998)

Rushmore, Wes Anderson, Bill Murray, Jason Schwartzman, Olivia Williams

© Fox Searchlight

Szkoła przyjaźni

Max Fischer to ekscentryczny piętnastolatek, który uczęszcza do prestiżowej Akademii Rushmore. Realizuje trudną sztukę działania w dziesiątkach kół zainteresowań i jednocześnie zdobywania najgorszych ocen. Mimo tego nie traci pewności siebie. To właśnie ta cecha imponuje bogatemu przemysłowcowi, Hermanowi Blume’owi. Jego synowie również uczą się w Rushmore, ale są głupimi, rozpieszczonymi osiłkami. Max i Herman zostają przyjaciółmi, jednak wszystko zaczyna się sypać, gdy na horyzoncie pojawia się piękna nauczycielka.

Rushmore to drugi pełnometrażowy film Wesa Andersona i jednocześnie jedno z bardziej udanych przedstawień blasków i cieni szkolnego życia. Inteligentna komedia dla widzów zmęczonych typowymi filmami o amerykańskich ogólniakach.

Śmiertelne zauroczenie (Heathers, reż. Michael Lehmann, 1988)

Heathers, Śmiertelne zauroczenie, Winona Ryder, Christian Slater, Michael Lehmann, Kim Walker, szkoła

© New World Pictures

Szkoła przetrwania

Veronica Sawyer jest jedną z najinteligentniejszych i (co rzadko idzie w parze) najpopularniejszych dziewczyn w Westerburg High School. Wszystko za sprawą przyjaźni z trzema bogatymi dziewczynami o tym samym imieniu: Heather. Razem tworzą najpotężniejszą klikę w okolicy – budząc strach i szacunek, nadają ton szkolnemu życiu. Jednak Veronica zaczyna mieć dość despotycznej Heather Chandler. W swoim pamiętniku życzy jej śmierci, a – jak powszechnie wiadomo – z życzeniami trzeba bardzo ostrożnie…

Choć Śmiertelne zauroczenie okazało się komercyjną porażką w dniu premiery, z biegiem lat zyskało status kultowego filmu. Wszystko za sprawą czarnego humoru, szkolnego świata w bardzo krzywym zwierciadle, świetnych kreacji Winony Ryder i Christiana Slatera oraz finału, który dosłownie wyrywa z butów. Koniecznie sprawdźcie!

Rok szkolny jeszcze nie zaczął się na dobre, dlatego spodziewajcie się kolejnego zestawienia filmów już wkrótce!

Adam Zyskowski

Lubisz ten tekst? Skomentuj i podaj dalej  🙂

2 comments

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *