Filmowy Zestaw

Filmy, które musisz zobaczyć zanim powróci Gra o tron

Gra o tron powróci wkrótce, a z nią świetni aktorzy. Wielu z nich możecie jednak zobaczyć w innych, równie ciekawych rolach. I to już teraz!

Dredd (reż. Pete Travis, 2012)

Lena Headey (serialowa Cersei Lannister)

© Lionsgate

Lena Headey jako okrutna królowa, która nie cofnie się przed niczym, by zdobyć i utrzymać władzę nad swoją domeną. Nie, to nie Gra o tron. To Dredd.

Stany Zjednoczone są radioaktywną pustynią. Na gruzach starego świata wyrasta jednak nowy – ciągnąca się od Bostonu po Waszyngton metropolia Mega-City One. W tym ogromnym mieście bezustannie walczą o władze bezwzględni przestępcy i równie bezwzględni stróże prawa. Jeden z nich, legendarny Sędzia Dredd (Karl Urban), bada sprawę trzech brutalnych zabójstw w mieszkalnym megabloku Peach Trees. Gdy budynek zostaje odcięty na rozkaz narkotykowej baronesy o pseudonimie Ma-Ma (Lena Headey), konfrontacja staje się nieunikniona.

Dredd to proste i satysfakcjonujące kino akcji, oparte na kultowej serii brytyjskich komiksów. Pozycja obowiązkowa dla fanów postapokaliptycznego science-fiction… i bezwzględnej Cersei Lannister z serialu HBO.

Dróżnik (The Station Agent, reż. Tom McCarthy, 2003)

Peter Dinklage (serialowy Tyrion Lannister)

dróżnik, station agent, miramax, gra o tron, game of thrones, peter dinklage, patricia clarkson, bobby cannavale

© Miramax Films

Finbar (Peter Dinklage) pracuje w sklepie z elektrycznymi kolejkami, a wieczorami spotyka się z członkami małego klubu wielbicieli pociągów, by oglądać nagrania z przejazdów. Gdy dziedziczy po zmarłym przyjacielu dom kolejowego dróżnika w małym miasteczku, postanawia się tam przenieść, licząc na trochę spokoju. Fin jest karłem i ma już dość ciekawskich spojrzeń, złośliwych komentarzy. Jednak spokój to ostatnie, na co może liczyć, bo już pierwszego dnia pod jego drzwiami zdecydowanie zbyt przyjacielski Joe (Bobby Cannavale) parkuje swój foodtruck. Szybko pojawia się też Olivia (Patricia Clarkson) – artystka po przejściach, która zupełnie przy okazji jest też naprawdę kiepskim kierowcą.

Dróżnik – ciepła i pełna humoru historia tego nietypowego trio – to jeden z moich ulubionych filmów i chyba najlepsza kinowa kreacja Petera Dinklage’a.

Gliniarz (The Guard, reż. John Michael McDonagh, 2011)

Liam Cunningham (serialowy Davos Seaworth)

liam cunningham, the guard, gliniarz, gra o tron, game of thrones, sony pictures classics,

© Sony Pictures Classics

Gdy na irlandzką prowincję docierają międzynarodowi przemytnicy narkotyków, lokalny glina (Brendan Gleeson) musi zakasać rękawy. Łatwiej pracowałoby mu się pewnie bez świętoszkowatego agenta FBI (Don Cheadle). Ostatecznie jednak przyda się każda para rąk zdolna utrzymać AK-47, bo z bandą Francisa Sheehy’ego (Liam Cunningham) nie ma żartów. Łotr nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swoje cele. Będzie prosił, groził, przekupywał, poddawał się i strzelał w tym samym czasie. Zresztą Francis nie lubi trudności, więc załatwmy to szybko i przejdźmy już do tej całej działalności przestępczej, dobrze?

Gliniarz to świetna czarna komedia i wiele razy śmiałem się głośniej, niż powinienem. Choć Liam Cunningham może mieć poważniejsze role i więcej czasu ekranowego w innych produkcjach, to tu – niczym w Grze o tron – wciela się w rolę przemytnika. Różnica jest taka, że tym razem jest zły do szpiku kości. Każdy fan serialu powinien poznać mroczny potencjał Ser Davosa.

Vildspor (reż. Simon Staho, 1998)

Nikolaj Coster-Waldau (serialowy Jaime Lannister)

nikolaj coster waldau, vildspor, game of thrones, gra o tron, jamie lannister, ossy, wildside

Vildspor to historia dwóch przyjaciół, którzy byli jak bracia, ale ich drogi się rozeszły. Po wielu dzikich imprezach i niekończących się kłopotach, Jimmy (Mads Mikkelsen) przeniósł się na Islandię, gdzie założył rodzinę i żyje tak spokojnie, jak to tylko możliwe. Jednak zdesperowany Ossy (Nikolaj Coster-Waldau) odnajduje przyjaciela , a sprawy szybko zaczynają przybierać zły obrót.

Vildspor (znany również pod celnym tytułem Wildside) to kameralny dramat o przyjaźni, która powinna przezwyciężać wszystkie przeszkody. Czy tak właśnie jest, musicie przekonać się sami. Choć Vildspor nie jest arcydziełem, to jedna z pierwszych ról Madsa Mikkelsena i jedna z ciekawszych kreacji Nikolaja Costera-Waldau – pozycja obowiązkowa dla fanów obu aktorów.

I te ciuchy… TE CIUCHY!

Więcej filmów z Madsem Mikkelsenem? Poznaj: Filmy, w których Mads Mikkelsen nie gra jednookiego łotra

John Wick (reż. David Leitch, Chad Stahelsk, 2014)

Alfie Allen (serialowy Theon Greyjoy)

gra o tron, game of thrones, john wick, alfie allen, keanu reeves, mustang, lionsgate

© Lionsgate

John Wick (Keanu Reeves) to legendarny cyngiel mafii, który próbuje pozbierać się po śmierci żony. Gdy młodzi gangsterzy kradną jego samochód i zabijają psa, postanawia się zemścić. Stawka rośnie, gdy do gry dołączają członkowie gildii zabójców. Alfie Allen wciela się w rolę pyszałkowatego Iosefa – syna szefa rosyjskiej mafii i sprawcę całego zamieszania. Chłopak uważa, że świat należy do niego. Wkrótce przekona się, że prawda jest inna. Przede wszystkim bolesna. Dla Alfiego Allena to w zasadzie Gra o tron tylko w innych dekoracjach.

John Wick jest uczciwym filmem akcji, w którym chodzi jedynie o efektowne strzelaniny i nikt nie udaje, że jest inaczej. Gdy oczy chłoną brutalny spektakl, mózg może porządnie odpocząć.

Pięć filmów za nami. W kolejnym zestawieniu kolejnych pięć tytułów, które warto zobaczyć zanim Gra o tron powróci z nowym sezonem!

Adam Zyskowski

Lubisz ten tekst? Skomentuj i podaj dalej 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *