Filmowy Zestaw

5 filmów na złamane serce – część pierwsza

5-filmów-na-złamane-serce

Złamaną nogę wystarczy nastawić i zagipsować. Z sercem jest trudniej. Wszystko, co możesz zrobić, to włożyć płytę z filmem do odtwarzacza i uciskać pudełkiem krwawiącą ranę.

Zakochany bez pamięci (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004)

eternal-sunshine-of-the-spotless-mind-1

© Focus Features

Prawdziwa miłość nie umiera nigdy, a przynajmniej nie całkiem. Wyjątkowych chwil (nawet jeśli nie ma ich wiele) nie da się tak po prostu zapomnieć. Gdy Joel spotyka Clementine, dziewczyna wydaje się wszystkim, czego kiedykolwiek potrzebował. Wkrótce jednak zaczynają mnożyć się nieporozumienia, a zakochani mają dość. Postanawiają zapomnieć o sobie, a medycyna ma do tego odpowiednie narzędzia…

W trakcie zabiegu Clementine stopniowo znika ze świadomości Joela. Dopiero wtedy mężczyzna zaczyna rozumieć swoje błędy i postanawia zawalczyć o najlepsze wspomnienia. Jeden z wielu morałów tej historii może brzmieć: nie istnieje miłość idealna, bo nie istnieją idealni ludzie. Zrozumienie tej prostej prawdy powinno nieść pocieszenie.

Powinno.

Magia uczuć (The Fall, 2006)

magia-uczuc

©Googly Films

Gdy myślę o filmach, które koją złamane serce, Magia uczuć jest zawsze bardzo wysoko. Jest też zawsze bardzo wysoko, gdy myślę o filmach, które mogą to serce złamać. Młody kaskader trafia do szpitala po wypadku na planie. Pogrążony w depresji i przykuty do łóżka, zaprzyjaźnia się z małą Alexandrią. Dziewczynka uwielbia jego dziwaczną opowieść, ale czy zdoła pogodzić się z zakończeniem?

To piękny film o miłości i piękny film… o filmach. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Zaczarowana opowieść i zaklinanie kina. Magia uczuć.

500 dni miłości (500 Days of Summer, 2009)

500-days-of-summer-1

©Fox Searchlight Pictures

Jeśli słuchacie The Smiths na co dzień i równie często nosicie swetry w serek, to pewnie zasługujecie na to, żeby mieć złamane serce. Może nawet lubicie ten stan? Ale spróbujmy…

Tom spotyka Summer i jego życie zmienia się na lepsze. On zakochuje się od pierwszego wejrzenia, a ona… chyba nie. Wszystko wydaje się być w najlepszym porządku, jednak znaki końca są w ich związku obecne cały czas. Dni mijają, a więź między kochankami zaczyna się rozluźniać.

500 dni miłości to film, który świetnie pokazuje wszystkie etapy związku – od romantycznych początków po kres uczucia. I choć koniec może czasami oznaczać po prostu koniec – żadnej nadziei, za to sporo goryczy i gniewu – to częściej bywa  początkiem czegoś zupełnie nowego.

Spragnieni miłości (Fa yeung nin wa, 2000)

spragnieni-milosci-1

Pani Chan i pan Chow wynajmują sąsiadujące pokoje w starej kamienicy. Ich małżonkowie wkrótce zaczynają ze sobą romansować, a bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z odtrąceniem i samotnością, ale również z uczuciem, które rodzi się między nimi. Chan i Chow są więźniami swoich wyborów – Wong Kar-Wai wciąż umieszcza ich w różnego rodzaju ramach (framugi drzwi, okna, lustra, ciasne przejścia), by to wizualne podkreślić. Czy pragnienie miłości może zostać naprawdę zaspokojone? A jeśli nie, to jak się z tym pogodzić?

Chłopaki też płaczą (Forgetting Sarah Marshall, 2008)

chlopaki-tez-placza

©Universal Pictures

Jeśli spojrzycie na oryginalny tytuł Chłopaki też płaczą, to zobaczycie, że ten film po prostu musiał znaleźć się na liście. Nie jest to może najambitniejsza komedia na świecie, ale daje sporo frajdy i pokazuje, że czasem warto złamać sobie serce, żeby zrobić w nim miejsce dla kogoś nowego.

Aha, Jason Segel pokazuje w tym filmie penisa.

I śpiewa wzruszającą piosenkę.

Naprawdę, nie dziękujcie!

Jeśli Wasze serca nadal krwawią, mam dobrą wiadomość… Druga część zestawienia już wkrótce!

O, już jest TUTAJ!

Adam Zyskowski

Lubisz ten tekst? Skomentuj i podaj dalej 🙂

3 comments

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *