Blog

Hejt w blasku księżyca

moonlight-1

Moonlight zdobył w pełni zasłużenie Oscary w trzech kategoriach. Hejterzy z internetu mają inny pogląd na sprawę. Nie rozumieją, że ten film jest przede wszystkim o nich.

Moonlight opowiada historię młodego geja, który dorasta w czarnym getcie pod opieką uzależnionej od narkotyków matki. Główny bohater od dziecka musi aspirować do tytułu macho. By uniknąć nękania, próbuje dopasować się i pokazać, że jest twardy. Ale nawet jego własna matka wie, że Chiron nigdy nie będzie taki, jak chłopcy z okolicy. Jest słabszy fizycznie i niezainteresowany męskimi rozrywkami. Nudzi go rywalizacja, nie widzi też większego sensu w tym, co robią jego rówieśnicy. Powinien być groźny, a jest jedynie mały – dlatego wszyscy wołają na niego Little.

To znamienne, że aniołem stróżem Chirona zostaje Juan. Mężczyzna mówi chłopcu, że sam może zdecydować, kim będzie – nie musi poddawać się kulturze męskiej agresji. Jednak Juan sam jest jej częścią – handluje narkotykami, jeździ szpanerskim wozem i nie stroni od przemocy. W pewnym momencie wszedł na tę drogę i pozwolił, by odmieniła go na zawsze. Zyskał pieniądze i szacunek, ale stracił część siebie. Może właśnie dlatego w pomocy udzielonej małemu chłopcu szuka jakiegoś odkupienia, sposobu na odzyskanie własnej niewinności.

moonlight-2-Mahershala-Ali

© foto: David Bornfriend

Mężczyźni często noszą maski, pod którymi ukrywają prawdziwe emocje. Wymaga się od nas dopasowania do tradycyjnie przyjętych wzorców męskości. Mamy być odważnymi, silni i pewni siebie. Mamy budzić szacunek. Mamy pokonywać własne słabości i piętnować słabość innych. Mamy ukrywać łzy i panować nad wszystkimi emocjami. Mamy sadzić drzewa, zdobywać kobiety, płodzić synów i bronić terytorium.

Zakładamy więc maski prawdziwych mężczyzn. To, co dzieje się pod nimi, pozostaje naszą prywatną sprawą. Z czasem jednak stajemy się maską, którą nosimy. Empatię zastępuje agresja, potrzebę bliskość wycofanie, a wrażliwość – zobojętnienie. Siła staje się środkiem rozwiązywania konfliktów, a rywalizacja przestaje być zabawą i przenika do wszystkich dziedzin życia. Twarde zasady i źle pojęty honor zastępują otwartość na drugiego człowieka. Można się temu poddać. Można spróbować z tym walczyć, może nawet całkowicie odrzucić.

Moonlight to historia chłopca, który próbuje zdecydować, jakim będzie mężczyzną. Kolor jego skóry, orientacja czy sytuacja życiowa to – przynajmniej dla mnie – tylko dekoracje. I gdy czytam takie komentarze…

Komentarz Twitter Rafał Ziemkiewicz

I takie komentarze…

I takie komentarze…

To myślę sobie, że ci mężczyźni w pewnym momencie stanęli przed dokładnie takim wyborem, jaki miał Chiron. I wybrali źle. Moonlight to również (a może przede wszystkim) film o nich.

Adam Zyskowski

Lubisz ten tekst? Skomentuj i podaj dalej 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *